Költözni jó. Persze, ha leszámítjuk a vele járó háttérszervezést és munkát. De semmivel sem hasonlítható össze az az érzés, amikor az ember már az új nappalijában ülve ihat meg egy kávét, elégedetten nézve szét a friss illatú, dobozokkal telipakolt, új életterét jelentő lakásban. A remény érzését nyújtja, egy új életszakasz, új jó dolgok eljövetelének reményét. Ezt a reményt tudja megadni a Családi Felépülési Központ 28 napos programja is.
Egyik nap azzal jött hozzám az középiskolás lányom, hogy esszét kell írnia angolul, a téma a függőség, és mondjam már meg, hogy hogy mondják angolul az alkoholistát. Hogy biztosak legyünk a dolgunkban, rákerestünk az alkoholista angolul szavakra. A jelentés mellett azt is megtudtuk, hogy az alkoholizmus nem erkölcsi gyengeség, hanem egy komplex testi, lelki, mentális betegség, és Amerikában már több mint ötven éve kidolgoztak rá egy módszert, az úgynevezett Minnesota-modellt, amelynek segítségével az alkoholbetegségben szenvedőkön próbálnak meg segíteni, a felépülésüket támogatni és megakadályozni a visszaesésüket. A központ honlapján felhívják a figyelmet annak az ismeretnek a fontosságára, hogy az alkoholizmus nem gyógyítható. Tévhit az, hogy ha egy bizonyos időn át az alkoholista nem nyúl a pohár felé, akkor meggyógyult. Pszichikai értelemben lehet, hogy stabilabb, jobban tudja magát kontrollálni, de elég csak egy kis pohár ital egy-egy alkalommal, és máris kicsúszhat a talaj a lába alól. Elveszíti a pszichikai kontrollt, fizikailag is újra rááll az alkoholfogyasztásra, és az egész kezdődhet elölről. Minél többször történik ez meg vele, annál mélyebbre csúszhat.
A központ alapítói, a központban dolgozó szakemberek és segítők már mindannyian kapcsolatba kerültek a problémával, így hitelesen, belülről tudnak arra tekinteni. A 28 napos bentlakás egy alaphosszúságú terápia, utánkövetéssel történik természetesen a kezelés. A bentlakás ideje alatt a függő megismeri önmagát, önnön motivációját, a családjával is szorosabbra fűződhet a megromlott viszonya, és új baráti kötelékek szövődhetnek. Egy stabilabb, pszichikailag megerősödött, kiterjedtebb szociális hálóval rendelkező ember léphet ki 28 nappal később a központ kapuján. Ezzel azonban nem ér véget a harca, ahogyan írtam is, egy kétéves utánkövetési, utógondozási időszak keretén belül továbbra sem engedik el a kezét. Online és személyes beszélgetések, kapcsolatfenntartás, felépülő napokon való részvétel erősíti az elhatározásában, támogatja a teljes felépülését. Ez egy hosszú mentális folyamat, de a betegnek fontos az a tudat, hogy nincs egyedül.
Az alkoholista angolul és magyarul is többféleképpen leírható, többféle szó létezik az állapotra, a betegségre, de egy közös benne, hogy kontrollvesztéssel járó, függőségi betegség. Mi válthatja ki? Egy rossz családi példa, egy rossz megküzdési stratégia, alacsony önbizalom, stresszes életmód, családi, egyéni gondok, Bármi, aki hajlamos rá, annak elég egy szikra, és azután a szikraként szolgáló kiváltó okok már következményként jelennek meg, és az örvény elkapja az illetőt, és már nem tudni, hogy mi volt előbb: a probléma vagy az alkoholizmus.